Medimagazin logo

Eczacılık Yasası tartışması

27. Bölge Şanlıurfa Eczacılar Odası Başkanı Mahmut Dolap, 6197 sayılı Eczacılık Yasası'nın ülkenin gerçeklerini yansıtacak ve eczacıları küresel sermayeye ezdirmeyecek, eczacıların vicdanlarını rahatsız etmeyecek bir yasa olarak Meclis'ten geçmesi gerektiğini belirtti
Eczacılık Yasası tartışması
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

ŞANLIURFA (İHA) - 27. Bölge Şanlıurfa Eczacılar Odası Başkanı Mahmut Dolap, 6197 sayılı Eczacılık Yasası'nın ülkenin gerçeklerini yansıtacak ve eczacıları küresel sermayeye ezdirmeyecek, eczacıların vicdanlarını rahatsız etmeyecek bir yasa olarak Meclis'ten geçmesi gerektiğini belirtti.

27. Bölge Şanlıurfa Eczacılar Odası Başkanı Mahmut Dolap, yaptığı açıklamada, sağlık ve ilaç alanında yapılacak yeni düzenlemelerin TEB'in görüşleri dikkate alınarak hızlı bir şekilde çıkarılması gerektiğini ifade ederek, "Biz eczacılar olarak ortak ve zincir eczane görüşünün eczacılık mesleğini bitirecek bir durum olacağı kanaatindeyiz. YÖK, geçtiğimiz aylarda 6197 sayılı Eczacılık Yasası'na ve Danıştay kararına rağmen gayri hukuki bir şekilde yurt dışında, özellikle Türk Cumhuriyetleri ülkelerinde eczacılık diploması olan kişilere denklik vermişti. TEB'in yaptığı girişimler neticesinde Sağlık Bakanlığı tarafından tescil belgeleri iptal edilmiştir. Ancak ne olduysa, hangi gizli el istediyse ve YÖK'te neler döndü bilmiyorum; bu şahıslar yine denklik ve tescil belgesiyle karşımıza çıktılar. İnsan sağlığı basit bir mesele değildir. Hatta insanın en değerli varlığıdır. Sağlık politikaları, sağlık hizmetinin en üst seviyede topluma verilmesini hedef almalıdır. Eğitimleri şaibeli olan kişilere bu hizmet ve bu meslek teslim edilemez" dedi.

Dolap, yeşil kartla ilgili olarak da, "2005 yılında yeşil kartlıların serbest eczanelerden ilaç temin edilebilmesiyle beraber bölgemizde ciddi yeşil kartlı sayısı artmış ve eczanelerimizin yüzde 70'i reçete potansiyeli yeşil kartlı olmuştur. Geri ödemede yaşadığımız sıkıntı eczanelerimizi işletemeyecek duruma düşürmüştür" diye konuştu.

eczacılık
yasası
tartışması
Bu habere ilk yorumu siz yapabilirsiniz...
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir