Medimagazin logo

Eczacılar eylem planını duyurdu: 'Gerekirse eczane kapatma dahil...'

Türk Eczacıları Birliği ve 54 Bölge Eczacı Odasının Başkanları ve yöneticileri tarafından eczacıların sorunlarına ilişkin yapılan açıklamada, Eczacılık mesleğinin çözülmeyi bekleyen çok sayıda sorunu olduğu ifade edilerek "Meslek onurumuzu korumak için gerekirse eczane kapatma da dâhil olmak üzere kademeli eylem planımız acilen hayata geçirilecektir"
Kaynak: MEDİMAGAZİN
Eczacılar eylem planını duyurdu: 'Gerekirse eczane kapatma dahil...'
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

Türk Eczacıları Birliği ve 54 Bölge Eczacı Odasının Başkanları ve yöneticileri 43. Dönem I. Bölgelerarası Toplantısı için 23-25 Haziran tarihlerinde Konya’da bir araya geldi.

Eczacılık mesleğinin gündemindeki konuların ele alındığı toplantıya ilişkin yazılı açıklamada bulunuldu.

Yayınlanan açıklamada, eczacılığın bu zamana kadar hiç yaşanmamış ekonomik bir tehdit altında olduğu belirtilirken ilaç fiyat kararnamesi sorununa bir de ekonomik krizin eklenmesinin durumu daha da kötü hale getirdiği belirtildi.

Eczacıların yaşadığı sorunlara değinilen açıklamada, sorunların devam etmesi halinde kapatma da dâhil olmak üzere kademeli eylem planının acilen hayata geçirileceği ifade edildi.

Eczacılar tarafından yapılan açıklamanın tamamı ise şöyle:

1-Türk Eczacıları Birliği, tüm Bölge Eczacı Odaları ve ülkemizin dört bir yanında hizmet sunan meslektaşlarımız, üstlendikleri sorumluluğunun bilincinde, toplum sağlığını koruma ve geliştirme ana hedefiyle eczacılık mesleğini onurlu bir şekilde sürdürebilmek için var gücüyle çalışmaktadır. Ancak mesleğin karşı karşıya kaldığı sorunlar, artık katlanılamaz bir boyuta ulaşmış durumdadır. Eczacılık mesleği, benzeri daha önce hiç yaşanmamış bir ekonomik tehdit altındadır. Bu tehdidin ana sebebi, 2009 yılından bu yana eczacılarla ilgili olan bölümü bir türlü değiştirilmeyen ilaç fiyat kararnamesidir. 13 yıldır değiştirilmeyen ilaç fiyat kararnamesinin yarattığı koşullara bir de ekonomik krizin eklenmesi eczacıları tamamen tüketmiştir.

Eczacılar; kira, elektrik, doğalgaz, personel gideri gibi rutin ödemeleri dahi yapamayacak noktaya gelmiş, ecza depolarına ödemeleri birikmiş ve bir kredi borcunu başka bir kredi borcuyla ödedikleri bir borç sarmalına girmişlerdir. En temel işletme giderlerini dahi karşılayamaz duruma gelen eczacıların bu borç sarmalından çıkması mümkün görünmemektedir. İki eczaneden birinin kapanma tehlikesi yaşadığı bu ortamda, eczane iflaslarının başlaması an meselesidir.

Türk Eczacıları Birliği bu konuda diyalog kanallarını sonuna kadar kullanmıştır. Türk Eczacıları Birliğinin, sorunun çözümü için yaptığı sayısız girişim ve uyarı göz ardı edilmiş, her türlü yapıcı öneri görmezden gelinmiştir. Mesleğin sorunlarını çözme gayretinin gösterilmesi bir yana, içinde bulunduğumuz krizin derinleşmesine her geçen gün seyirci kalınmıştır.  Ne yazık ki 44 bini aşkın eczacının ve eczacılık mesleğinin sorunları görmezden gelinmiş, adeta yok sayılmıştır. Mevcut koşulların, sadece bugünümüzü değil, geleceğimizi de kararttığı aşikardır.

2- Sağlık çalışanlarının özlük haklarıyla ilgili geçtiğimiz haftalarda TBMM’den geçen son yasal düzenlemede kamu eczacılarının hak ettikleri şekilde yer almaması mesleğimize bakış açısının bir başka tezahürüdür. Kamuda görev yapan eczacılarımız ile kamudan emekli eczacılarımızın uğradığı hak kaybı kabul edilemez.

3- Hastaların ilaca erişim sorununun çözülmesi bir yana, ilaç yoklukları artık daha sık periyotlarla yaşanır hale gelmiştir. Son dönemde özellikle diyabet, tansiyon, kalp hastalıkları gibi kronik hastalıklara ait ilaçlara erişimde güçlük yaşanmaktadır. Hastalarımızın yaşadıkları bu mağduriyetin sorumlusu eczacılar değildir. Yaşanan bu soruna kalıcı ve gerçekçi bir çözüm bulunmazsa, vatandaşlarımızın ilaca erişimi her geçen gün daha da zorlaşacaktır. Bu durum ciddi sağlık sorunları yaratacaktır.

Bununla birlikte, başta onkoloji ilaçları olmak üzere çok sayıda yeni nesil ilaç, Türkiye’ye gelmemektedir. Hastalarımız daha etkin ve yenilikçi tedavi yöntemlerinden mahrum kalmaktadır. 

4- Hastalarımıza fiyat farkı çıkarmayan ilaç neredeyse kalmamıştır.  Bazı ilaçlarda, Sosyal Güvenlik Kurumunun karşıladığı tutarın daha fazlasını hastalarımız cebinden ödemek zorunda kalmaktadır. Mevcut ekonomik koşullar düşünüldüğünde, hastalar açısından sürdürülemez olan bu durum, eczacılar açısından da mağduriyet yaratmaktadır.

Buradan ilan ediyoruz ki;

Eczacılık mesleğinin varlık yokluk mücadelesi verdiği bir dönemde, Türk Eczacıları Birliği ve 54 Bölge Eczacı Odamızın öncelikli gündem maddesi, mesleki sürdürülebilirliği sağlamaktır.

Burada ifade ettiklerimizin dışında, mesleğimizin çok sayıda çözüm bekleyen sorunu bulunmaktadır. Tüm bu sıkıntıların ve eczacılık mesleğinin sorunlarının görmezden gelinmesi, mesleğimizin sorunlarını çözme istek ve iradesinin bulunmadığını göstermektedir. Eczacılar, kendilerini yok sayan bu iradeye boyun eğmemeye kararlıdır.

Eczacılar olarak birlikte eylemsel tavır gösterme kararımız; mesleğe başlarken ettiğimiz yeminin gereğidir. Bu yeminin gereği olarak harekete geçmekten başka çaremiz kalmamıştır.

Meslek onurumuzu korumak için gerekirse eczane kapatma da dâhil olmak üzere kademeli eylem planımız acilen hayata geçirilecektir.

Bu çerçevede, Anayasal demokratik haklarımızı kullanacağımız yönündeki güçlü irademizi kamuoyunun bilgisine sunarız.

eczaci
turk eczacilari birligi
eczane
43 donem birinci bolgelerarasi toplantisi
Yorum (10)
uzman hekim
iktidardakilerin sağlık, adalet, eğitim, orman ,tarım ,hayvancılık, dış ilişkiler, bekaa, çevre ....hiçbir şey umurlarında değil, hekimler her ay 3-4 kez grev yaptılar da ne elde edebildiler? sizde eczane kapatsanız da iktidardakiler hiç tınmazlar, oralı bile olmazlar. yine olan fakir halka olur.
8
Cevapla
abidin
kapatamazsınız!!!! kapattığınız an ruhsatlarınız iptal olur. büyük mağazalarda eczaneler açılır. büyük mağazalar bu durumu dört gözle bekliyor. şimdi eczane sahibi olan eczacılar o zaman mağaza çalışanı olur.😆
9
Cevapla
Ferhat Ayyürek
eczacılarda da yine ysp gibi doktor maaşlarının arttığını zannediyor. doktorlar hariç herkes doktor maaşlarının arttığını zannediyor.bir ara yanlış hatırlamıyorsam takvim gazetesi hergun emeklilere zam haberi vardı 😀biz de öyle olduk ayda bir doktor maaşlarına zam haberleri dolanıyor😀 sonuç sifir
5
Cevapla
Sinem Yılmaz ateş
@abidin ve bu da size komik mi geliyor. mesleginiz ne bilmiyorum ama her meslek şu an çöküşte ve tehdit altında. aynı gemideyiz aslında!!
Cevapla
nevzat kulukçu
eczaneleri̇ kapatmayi birak böyle bi̇r tehdi̇t ya da blöf bi̇le zi̇nci̇r eczaneleri̇n önünü sonuna kadar açar.
4
Cevapla
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir