Medimagazin logo

Eczacı Odasından reçete dağıtımındaki yetkinin ellerinden alınmasına tepki

İstanbul Eczacı Odası Yönetim Kurulundan yapılan açıklamada, ''İlaç ve eczacılık alanındaki kararların Rekabet Kurumu'na bırakılması, ilaçta soygun düzeninin kurulmasına izin vermekle eşdeğerdir'' denildi
Eczacı Odasından reçete dağıtımındaki yetkinin ellerinden alınmasına tepki
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

İSTANBUL (A.A) - İstanbul Eczacı Odası Yönetim Kurulundan yapılan açıklamada, ''İlaç ve eczacılık alanındaki kararların Rekabet Kurumu'na bırakılması, ilaçta soygun düzeninin kurulmasına izin vermekle eşdeğerdir'' denildi.

Açıklamada, faktör ve kan ürünü reçetelerinin tüm ülke çapında ve bölge eczacı odalarının denetiminde bu reçeteleri karşılamak isteyen eczaneler arasında eşit ve sıralı dağıtımına 1 Kasım 2001'de başlandığı hatırlatılarak, o tarihten bugüne kadar faktör ve kan ürünü ilaçlarının yıllık tüketiminin 650 bin kutudan 250 bin kutuya kadar düştüğü belirtildi.

Açıklamada, 1 Ocak-31 Aralık 2006 tarihleri arasında İstanbul Eczacı Odasınca dağıtılan reçete adedinin 17 bin 280, reçetelerin tutarının ise 24 milyon 210 bin 308,24 YTL olduğu ifade edilerek, şöyle denildi:

''Eczacılar tarafından gündeme getirilen ve ülkemize milyonlarca dolar kazandıran, 'Yatan Hasta Reçetelerinin Eşit ve Sıralı Dağıtımı', 'Faktör ve Kan Ürünü Reçetelerinin Eşit ve Sıralı Dağıtımı' ile 'Diyaliz Reçetelerinin Eşit ve Sıralı Dağıtımı' uygulamalarında başarılı sonuçlar alınmış ve kamuyu büyük zararlara uğratan soygun ve suiistimallerin önüne geçilmiştir. Reçete dağıtım sistemiyle ekonomik sıkıntı yaşayan meslektaşlarımız daha önce kendilerine hiç gelmeyen, çoğunlukla hastane önlerindeki simsarlar tarafından toplu olarak belli eczanelere yönlendirilen reçetelerle tanışmışlar ve bu reçeteleri karşılayarak ekonomilerine katkı sağlamışlardır.

Ancak bugün SGK, Rekabet Kurumu'nun reçete dağıtım sistemlerinin rekabete aykırı olduğu konusundaki uyarısını dikkate alarak, bu sistemleri durdurma kararı almıştır. Reçete dağıtım sistemlerinin durdurulması için açılan davaların tümü odalarımız tarafından kazanılmışken, bu uygulamaya son vermenin hiçbir mantığı yoktur. Kurum, bu kararla bugüne kadar sağlanan milyonlarca dolarlık kamu tasarrufunu göz ardı etmekte ve kendi ayağına kurşun sıkmaktadır.''

Açıklamada, ilacın herhangi bir ticari ürün, eczanenin de herhangi bir ticari müessese olmadığı vurgulanarak, ''İlacın ve eczacı karlılığının devlet denetimi altında olduğu bir alanla, Rekabet Kurumu'nun görev alanlarının iyi ayırt edilmesi gerekmektedir. İlaç ve eczacılık alanındaki kararların Rekabet Kurumu'na bırakılması, ilaçta soygun düzeninin kurulmasına izin vermekle eşdeğerdir'' denildi.

HUKUKİ SÜREÇ BAŞLADI
İstanbul Eczacı Odasının, yatan hasta, diyaliz ve kan ürünü ilaçlarındaki sıralı dağıtım sistemini sürdürmek için gereken hukuki mücadeleyi başlattığı kaydedilen açıklamada, şöyle denildi:

''SGK, hukuk dışı bir işleme imza atarak, TEB ile imzalamış olduğu İlaç Alım Protokolünün 3.7. maddesini uygulamaktan vazgeçmiş ve Protokolün ancak tarafların mutabakatıyla değiştirilebileceği yönündeki hükmünü de ihlal etmiştir. Oysa Rekabet Kurumu'nun bu konuya müdahale edemeyeceğine dair Danıştay kararı vardır. Sistemin hukuka uygun olduğu, suiistimali ve şaibeyi önlediğine dair sadece Odamızın kazandığı ve Danıştayca onaylanmış 5 mahkeme kararı mevcuttur. Üstelik aleyhteki Rekabet Kurumu kararlarına rağmen yıllardır yayımlanan Sağlık Uygulama Tebliğlerinde kan ürünlerinin, yatan hasta reçetelerinin Oda kontrolünde sıralı dağıtımına yer verilmiştir.

SGK'nın iptal ettiği Protokolün 3.7. maddesinde sayılan ilaçlar, mor ve turuncu reçeteye yazılan ilaçlar, eritropoietin ve darbepoetin preparatları, diyaliz solüsyonlarıdır. Eczacı odalarının eşit ve sıralı dağıtımı uygulamasından önce bu ilaçları içeren reçeteler, yaşanan yolsuzluklar nedeniyle kamu kurumlarının çok büyük zararlara uğratıldığı reçetelerdir. Tüm bu hususlar SGK'nın bilgisi dahilindeyken suiistimalleri önleyecek, kurumu zarardan kurtaracak böyle bir sistemin niye kaldırılmak istendiği, burada hangi baskı gruplarının etkili olduğu sorgulanmak zorundadır. Yıllardır uygulanan ve SGK'nın da 4 ay önce imzaladığı 2008 Protokolünde yer verdiği bir sistemi kısa süre sonra ortadan kaldırmaya çalışmasının altında yatan gerçek nedeni bilmek istiyoruz.''

SGK'nın bu maddeyi iptal ederek, yargı kararlarını hiçe saydığı savunulan açıklamada, şu görüşlere yer verildi:
''SGK'nın bu kararının açıkça hukuka aykırı olduğunu belirten davamızı Danıştay'da açtık. SGK'nın Türk Eczacıları Birliği ile imzaladığı Protokol hukuken yürürlükte ve ayaktadır. SGK'nın mahkeme kararlarını da hiçe sayan bu tutumunu kınıyoruz. Sürekli tasarruf etmek zorunluluğundan ve yolsuzluğu önlemekten söz eden devlet görevlilerini ve özellikle Devlet Denetleme Kurulu'nu göreve çağırıyoruz.
Biz ilaç alanında yolsuzluğu önleyecek bir sistem kurduk. SGK, sistemi durdurmak istiyor. Eğer ilaç ve sağlık alanındaki yolsuzlukların önlenmesi gerçekten isteniyorsa 7 yıldır eczacı odalarının büyük emekler vererek kurduğu ve bu alanda yaşanan yolsuzlukların önüne geçtiğini kanıtlayan sıralı ve eşit dağıtım sisteminin devam etmesi sağlanmalıdır.''

eczacı
odasından
reçete
dağıtımındaki
yetkinin
ellerinden
alınmasına
tepki
Bu habere ilk yorumu siz yapabilirsiniz...
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir