Medimagazin logo

Eczacı da bitki koruma ürünü satabilecek

Bitki koruma ürünleri bayi veya toptancı izin belgesi verilecek kişilere ilişkin düzenlemede değişikliğe gidildi.
 Eczacı da bitki koruma ürünü satabilecek
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığının, Bitki Koruma Ürünlerinin Toptan ve Perakende Satılması ile Depolanması Hakkında Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik, Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Buna göre, daha önce bitki koruma ürünleri bayi veya toptancı izin belgesi verilecek kişilerde ziraat mühendisi olma şartı aranırken, bundan sonra eczacı, kimya mühendisi, kimyager veya bitki sağlığı ile ilgili dersleri alarak mezun olmuş tekniker veya ziraat teknisyeni de söz konusu izin belgelerini alabilecek.

Bu kişilerin bakanlıkça yapılacak veya yaptırılacak sınavda 100 tam puan üzerinden 70 ve üzeri puan almaları gerekecek.

 

eczacı
da
bitki
koruma
ürünü
satabilecek
Yorum (6)
Dr S İsmail Cihan
Kozmetik ve şampuan yanısıra,bitkisele de geçilmesi gayet yerinde. Tohumluk bitkiler ve detarjan ürünleri de münasip olurdu. Bence market açma yetkisi sadece eczacı diploması olana verilmeli. Onlar da eczanelerinde durmak zorun da olurlar belki.
0
Cevapla
murat hayat
Eczacı zaten farmakognozi,botanik,fitoterapi dersini alıyor..Bu bir lütuf değil..Ama kimyager ne alaka onu çözemedim?
0
Cevapla
YUNUS KAHRAMAN
Eczacı arkadaşıma önce selamlar,sonrada sorusuna cevap vereyim.Kimyagerler, 4 yıl boyunca fakültelerde kimyasal maddeler ve kimyasal teknolojiler konusunda çok sıkı bir eğitim alırlar.Organik kimya konusuna ( ki bu konu tamamen organik kimya teknolojisidir) tüm dünyada en iyi bilen meslek grubudur.Gelişmiş ülkelerde araştırabilirsiniz? Bu ve birçok benzeri iş gruplarında yetkili olan meslek gruplarının içindedir.Hala bazıları inadına Kimyager'liğin Kimya fakülte-lerinden (4 yıllık lisans eğitimi) olduğunu bilmemekte olmaları bizim suçumuz değildir.
1
Cevapla
murat ecz
hocam ben sizin organik kimya eğitimi almadığınızı söylemiyorum ki..ben bir eczacıyım kimyayı tıbba uyarlarım..kimyacı bir sürü arkadaşım var üretim proseslerinde elbette sizlere de ihtiyaç var ancak bitkisel ürünlerle ilginiz nedir onu soruyorum?
0
Cevapla
YUNUS KAHRAMAN
Sevgili eczacı arkadaşım; Bence anlamak istememeniz tamamen meslek şövanizm'-inden kaynaklanmakta olup,günümüzde ve gelecekte modern hayatta birçok şeyin multidisipliner olduğunu ve olacağını şahsımca sizde çok iyi bilmektesiniz.Ülkemizde mesleklerin önemi; sadece gelire endekslendiğinden ve bazı tekel zihniyetlerin kırılmadığından dolayı herhalinden bellidir.Yönet-meliklere sadece ??????? meslek mensubu yapabilir yazdır-mak bütün meslek örgütlerinin yegane amacıdır.Eminim sizde bu konuları benim kadar biliyorsunuzdur.Saygılarımla.
0
Cevapla
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir