Medimagazin logo

Doktor beyanına rağmen hastanın ilaç almasını engelleyen uygulama durduruldu

Tüm Eczacı İşverenler Sendikası (TEİS), doktor beyanına rağmen hastanın ilaç almasını engelleyen düzenlemenin Danıştay tarafından hukuka aykırı bulunarak durdurulduğunu açıkladı
Doktor beyanına rağmen hastanın ilaç almasını engelleyen uygulama durduruldu
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

Resmi Gazete ’de 25 Ağustos 2022 tarihinde yayınlanan Sağlık Uygulama Tebliğ (SUT) ile 3 Eylül 2022 tarihi itibariyle doktor beyanı geçersiz sayılarak hastanın ilaç alması engellenmişti.

Tüm Eczacı İşverenler Sendikası, Sosyal Güvenlik Kurumu Sağlık Uygulama Tebliği'nin 4.1. numaralı maddesine 25/08/2022 tarihinde eklenen 2. fıkranın iptali ve yürütülmesinin durdurulması istemiyle Danıştay 10. Dairesinde dava açtıklarını ve bu maddenin Danıştayca hukuka aykırı bulunarak yürütülmesinin durdurulmasına karar verildiğini açıkladı.

3 Eylül’den itibaren reçete ve raporlarda doktor beyanı geçersiz

Tüm Eczacı İşverenler Sendikası Genel Başkanı Ecz. Nurten Saydan konuyla ilgili şu açıklamalarda bulundu:

“Bir yıldır hastalarımıza izah etmekte zorlandığımız ve onların ilaç almalarını engelleyen bu uygulama nihayet yargı tarafından durduruldu. Eklenen madde “doktor beyanını“ kabul etmeyen bir duruma sebep olmaktaydı. Şöyle ki: Hastamız B isimli ilacı kullanmak zorunda ama SGK ‘A isimli ilacı kullanmadan bu ilacın kullanılmasına izin vermem, ödeme yapmam, doktor hastanın raporuna “hasta A ilacını kullanmıştır” şeklinde beyanda bulunsa bile kabul etmiyorum. Benim Medula sisteminde bu ilacın kullanıldığına dair reçete veya rapor olmalıdır diyerek’, doktorun kararını kabul etmiyordu.

Bu ilacı belki hasta ücretli aldı, belki de o kimyasal madde hastaya dokunuyor, hasta o ilaca olumsuz tepki veriyor ya da doktor hastanın hastalık durumunu göz önünde bulundurarak tedavi için hastasına A ilacını kullanmadan B ilacını vererek onu tedavi etmek istiyor.

Özetleyecek olursak doktorun raporunu, reçetesini, hastasını tedavi etmesini kabul eden Sosyal güvenlik Kurumu doktorun “hastam A ilacını kullanmıştır, o sebeple B ilacına başladım” beyanını kabul etmiyordu. Bu hukuka aykırı durum Danıştay’ın kararıyla ortadan kaldırıldı."

“SGK sağlık otoritesi değil, bir finans kurumudur”

SGK'nın bir finans kurumu olduğunu, sağlık otoritesi olmadığını ifade eden TEİS, "Bu ülkenin sağlık otoritesi ve vatandaşın sağlığından sorumlu olan Sağlık Bakanlığıdır. İlacın ücretini ödemek kuruma sağlık otoritesi sıfatı ekleyemez.

Bizler eczane eczacıları olarak 7 gün 24 saat vatandaşlarımıza hizmet verirken “doktor beyanına” binaen hastalarına ilaçlarını verdik ve Medula Sisteminde Hastanın raporlu ilaçlarını geriye dönük olarak ancak 1 yıllık görebiliyoruz." şeklinde açıklama yaptı.

“Eczacılarımızın verdikleri ilaçların ödemesi kurum tarafından kesildi”

TEİS ayrıca açıklamasında şu sözleleri kullandı:

"Kullanım durumunu göremediğimiz ve bilemediğimiz için doktorun “hasta A ilacını kullanmıştır” beyanına göre ilaç veren eczacılarımız binlerce liralık kesintiye uğrayarak mağdur oldular. Bir tek günahları vardı, o da hastalarının ilaçlarını karşılamak.

Sağlık uyguma tebliğine madde ekleneli nerede ise bir yıl oldu. Ödemesi kesilen ve mağdur olan eczacılar vatandaşa neden ilaçlarını veremediklerini anlattılar. Bu sefer mecburen doktorlar A ilacını yazarak, sonra da asıl ilacı olan B ilacını reçetelemeye başladılar. Bu da aslında devlete tasarruf sağlamamış oldu.

Sendikamızın girişimleri sonucunda hasta mağduriyetine ve kamu kaynaklarının yanlış kullanımına sebep olan bu uygulama Danıştay tarafından hukuka aykırı bulunarak yürütmeyi durdurma kararı alınması sadece hastaların değil Kamu kaynaklarının da rasyonel kullanılmasını sağlayacak bir karar olup yapılacak düzenlemelerde insan sağlığının öncelenmesi gerekmektedir. Zira sağlık sisteminde insan sağlığı göz ardı edilerek sadece tasarruf amacıyla yapılan düzenlemeler beklenen tasarrufu sağlamadığı gibi insan sağlığına da olumsuz etki yapmaktadır. Öncelik insan sağlığı ve hayatı olmalıdır.”

teis
danistay
doktor beyani
ilac
Yorum (1)
Has Odabaşı
sgk nın geriye dönük tohturdan yasal faizi ile (demisumab etken maddeli) ilacın parasını geri aldığını bilirim. dua edilsin ki, sgk tohtur için "tck 204 ve 205" uyarınca işlem yapmamış. mühür kimdeyse süleyman odur: emir ve talimatı baş göz üstünedir.......
5
Cevapla
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir