Medimagazin logo

Bitkisel 2012 Sempozyumu yapıldı

Nevşehir'in Ürgüp ilçesinde gerçekleştirilen ve Türkiye’nin çeşitli illerinden yaklaşık 600 eczacının katıldığı Bitkisel 2012 sempozyumu sona erdi.
Bitkisel 2012 Sempozyumu yapıldı
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

NEVŞEHİR-3 gün süren sempozyumda; bitkisel ilaçlarda klinik etkinlik değerlendirmesi, bitkisel kaynaklarımızdan katma değeri yüksek aktif madde üretimi, çocuk hastalıklarında fitoterapötikler, eczanede tıbbi çaylar, aromaterapi ve aromaterapide kullanılacak yağların özellikleri, geleneksel bitkisel tıbbi ürünler neden eczanede olmalı, geleneksel bitkisel tıbbi ürünlerin farmasötik forma dönüşme aşamaları, homeopati ve homeopatik ürünler, kanser tedavisinde bitkisel ürünlerin yeri, dermokozmetikler, kozmetik ürünlerin eczanedeki yeri, geriatride kullanılan fitoterapötikler, antioksidanlarla gelen sağlık, bitkisel ürünler ve genotoksisite, bitkisel ürünlerde kalite değerlendirmeleri gibi konular ele alındı.

Sempozyumun oldukça başarılı geçtiğini ve katılımın yüksek olmasının kendilerini memmun ettiğini belirten Ankara Eczacı Odası Başkanı Ecz. Oğuz Ekincioğlu, “Son yıllarda ülkemizde, bitkisel ürünlere artan ilgi ve bu ürünlerin hiç bir eğitim almamış kişilerce, denetimden uzak bir şekilde topluma ulaştırılması, halk sağlığına olumsuz biçimde etki etmiştir. Ülkemizde ve Dünyada bu konuda akademik eğitim almış olan Eczacıların bitkisel ürünlerle ilgili alanda en yetkin meslek grubu olduğu gerçeği tartışma götürmeyecek biçimde ortadadır. Bu nedenle bitkisel ürünlerin eczacı danışmanlığında ve eczanelerde topluma ulaştırılmasının gerekliliğinden yola çıkarak, meslektaşlarımızın bu konudaki akademik donanımlarını güçlendirmek, eczanelerindeki uygulamalarında kullanabilmeleri için pratik bilgileri kendilerine aktarmak amacıyla Ankara Eczacı Odası Yönetim Kurulu bu sempozyumu düzenledik. Eczacılık yasasında yapılan değişiklikle Homeopati ve Aromaterapi ürünlerinin de eczanelerden satılacak olması, öte yandan Türk Eczacıları Birliğinin 14 Mayıs Eczacılık haftası ana temasını Bitkisel Ürünler olarak belirlemesi bizlerin konuya olan ilgisini daha da arttırmış ve bu sempozyumun gerekliliğini ortaya koymuştur. Bu sempozyum meslektaşlarımıza sağlayacağı faydaların bir yansıması olarak toplum sağlığı üzerinde de ürünlerin bilinçli kullanılmasıyla olumlu etkiler doğuracaktır.” diye konuştu.

bitkisel
2012
sempozyumu
yapıldı
Bu habere ilk yorumu siz yapabilirsiniz...
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir