Medimagazin logo

Akdağ: 3 kutudan sonra 1 lira eklenip eklenmeyeceği tartışılıyor

''İlaç israfını önlemek için belli bir kutu sayısının üzerinde SGK küçük ilave daha yapmayı düşündü. Kutu başına 3 lira gibi dendi böyle bir şey yok. Tartıştığımız husus; 3 kutudan sonrası için 1 lira eklenip eklenmeyeceği''
Akdağ: 3 kutudan sonra 1 lira eklenip eklenmeyeceği tartışılıyor
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

ANKARA - Sağlık Bakanı Recep Akdağ, ilaçların taneyle satılması konusundaki tartışmalara ilişkin, ''Türkiye gibi ilaç endüstrisi son derece gelişmiş, kutu çeşitliliği büyük ölçüde artmış bir ülkede ben bunun yararlı olacağını hiç düşünmüyorum'' dedi.


     Akdağ, 5. Prevantif Onkoloji Sempozyumu'na girişi sırasında gazetecilerin sorularını yanıtladı.


     Bakan Akdağ, ilaçların tek tek satılmasıyla ilgili tartışmalar hakkında görüşünün sorulması üzerine, bu yöntemin bazı Avrupa ülkelerinde uygulandığını ifade ederek, ''Ancak Türkiye gibi ilaç endüstrisi son derece gelişmiş olan ve kutu çeşitliliği büyük ölçüde artmış olan bir ülkede ben bunun yararlı olacağını hiç düşünmüyorum'' değerlendirmesinde bulundu.


     Türkiye'de geliştirilen ''ilaç takip sistemi''nin tüm dünyaya örnek olabilecek nitelikte çok başarılı bir çalışma olduğunu ve ilaçların tek tek satışının bu sisteme zarar vereceğini anlatan Akdağ, şöyle konuştu:


     ''Şu anda Türkiye'ye gerek dışardan ithal edilen ilaçlar olsun, gerekse Türkiye'de üretilen ilaçlar olsun her birinin bir parmak izi var kutuların üzerinde. Bu ilaçlar vatandaşa arz edilmek üzere eczanelere gönderilmeden önce ilgili firması tarafından Sağlık Bakanlığının veri tabanına kaydediliyor. Her bir kutu ilacın bir parmak izi var. Dolayısıyla biz ilaç nerede firmadan çıktı, hangi depoya gitti, depodan hangi eczaneye gitti, oradan kime satıldı bunları bilebilecek durumdayız. Taneye dönerseniz bu mükemmel sistem ortadan kaybolmuş olur.


     Peki bir kutunun içinde ihtiyaçtan daha fazla tane ilaç varsa, O zaman bunu nasıl halledeceğiz- Bunu halletmek çok zor değil. İhtiyaç duyduğumuz duruma göre kutu içerisine konan ilaçların sayısını değiştirebiliyoruz. Diyelim ki aynı ilaç, 5 tane, 10 tane, 20 tane şeklinde dizayn edilerek farklı kutularla piyasaya verilebiliyor. Sosyal Güvenlik Kurumu da bunu teşvik etmeyi arzu ediyor. Biz de bunun teşvik edilmesini arzu ediyoruz.''


     İlaç israfının daha çok ilaç kullanma alışkanlığıyla ilgili olduğuna inandığını anlatan Akdağ, ilaç takip sisteminin bozulmaması gerektiğini düşündüğünü yineledi.
    
     -''3 kutudan sonra 1 lira eklenip eklenmeyeceği tartışılıyor''-
    
     Akdağ, ilaç kutularından katkı payı alınmasıyla ilgili çalışmalar hakkındaki soru üzerine de ilaç katkı payları açısından ana prensibin ''vatandaşın her türlü ilaca, ilaç ne kadar pahalı olursa olsun ulaşabilmesi'' olduğunu belirtti.


     Türkiye'de kronik hastalığı bulunanlardan ilaç parası talep edilmediğini belirten Akdağ, kanser hastalarının durumunu örnek gösterdi ve kanser tedavisinde vatandaşlardan katkı payı alınmadığını kaydetti.


     İlaçta katkı payının ''günübirlik hastalardan'' alındığını kaydeden Akdağ, öngörülen düzenlemeyle ilgili şunları söyledi:


     ''Böyle hastalar için doktorumuzun bize reçetelediği ilaçlardan katkı payı alınabiliyor, bunlar reçete bedelinin çalışanlar için yüzde 20'si, yüzde 10 u kadar da emekliler içindir. Buna ilave olarak da her bir kutu için 3 lira pay alınıyor. İlaç israfını önlemek için belli bir kutu sayısının üzerinde olduğunda SGK buna küçük ilave daha yapmayı düşündü, henüz gerçekleşmiş bir şey yok. Kutu başına 3 lira gibi dendi böyle bir şey yok. Doğrusu üzerinde tartıştığımız husus, 3 kutudan sonrası için 1 lira eklenip eklenmeyeceği hususudur.''


     Amerika'da kanser aşısıyla ilgili yürütülen çalışmalar hakkında soruya da Akdağ, ''Umut verici bazı çalışmalar yapılıyor, ama bu çalışmalar kesinleşmeden bir aşı yapılacak dolayısıyla kanser tamamen önlenecek gibi iddialarda bulunmak biraz çok ileri iddialar olur. Bekleyip bilim adamlarımızı takip etmek lazım'' karşılığını verdi.

akdağ:
kutu
başına
3
lira
değil
1
lira
düşünülüyor
Yorum (2)
Ahmet
Sayın bakanım, 3+1 tl mutlaka uygulansın. Vatandaş zamanla 3 tl ye alışır tekrar israf başlar. 3+1 ilaç arttıkça rakam değişecektir. Vatandaşın aklında her zaman fazla ilaç alırsam fazla öderim fikri her zaman olacaktır. 3+1 tl mutlaka uygulanmalıdır.
0
Cevapla
ali hasan
benim önerim birinci kutu için 3 tl sonrasında 2. kutu 4tl 3.kutu 5 tl vsre 8.kutu10 tl diyerek artsınbylece3kutu yazdırandan 12 tl alınsın5kutu yazdırandan 25 tl kesilsin ha birde doktor yazmadığı halde ilacç isteklerinde çift katı alınsın hasta gelmeden ilazç yazdırılması isteniyorsa bu ücret 3 katına çıksın evde hasta başında yazılırsa 4 kat ücret alınsınkesinlikle devletin bir kuruş açığı kaLMADIĞI GİBİ KARA BİLE GEÇER
0
Cevapla
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir