Medimagazin logo

304 ilaç karaborsada

SGK’nın iskontoyu artırması üzerine firmalar 304 kalem ilacın ecza depolarına akışını durdurdu. Vatandaş % 8’lik farkı cebinden ödeyerek ilaç bulmaya çalışıyor.
Kaynak: STAR - AHMET FATİH ERTURAN
304 ilaç karaborsada
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

Sosyal Güvenlik Kurumu’nun (SGK) ilaçta kamu iskonto oranını artırması üzerine ilaç firmaları farkı ödemeyeceklerini bildirdi. Firmalar, muadili olmayan ilaçların ecza depolarına akışını durdurunca, vatandaş yüzde 8’lik farkını ödeyerek eczane stoklarındaki ilaçlara hücum etti.

 

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, ilaç firmalarının vatandaşı ilaç gibi hayati bir konuda mağdur etmeye haklarının olmadığını belirterek, “Vatandaşlarımız müsterih olsun, sorun neyse kısa bir süre içerisinde çözeceğiz” dedi. Sağlıkta tasarruf kapsamında 3 yıldır uygulanan ilaçta Global Bütçe uygulamasında 1.5 milyarlık bütçe fazlasını iskonto farkı olarak ödemeyeceklerini açıklayan ilaç firmaları, muadili olmayan ilaçların da erişiminde sıkıntı yaşanacağını açıkladı. Bunun üzerine kronik hastalığı olan ve sürekli ilaç kullanmak zorunda kalan hastalar eczanelerin depolarındaki ilaçları farkını cebinden ödeyerek kutu kutu almaya başladı. Kanser ilaçlarının 500 liralık farkını bile ödeyen vatandaşlar bu şekilde 304 farklı ilacın yüzde 8’lik farkını cebinden ödemeye başladı.

İlaca erişimde sıkıntı olmayacak

Vatandaşın fark ödemesi gereken ilaçlar arasında başta kanser olmak üzere, tansiyon, kalp, şeker, antibiyotik, ağrı kesici, antidepresan, çocuk şurupları gibi ilaçlar da yer alıyor. Konuyla ilgili konuşan Bakan Çelik “Sektörün, ilaç gibi hayati bir konuda hukuksuzca ‘ben ödemeyeceğim’ gibi bir tavır içinde bulunmalarına müsaade edemeyiz. Vatandaşların menfaatini koruyacağız. İlaç sektörü devletten 16 milyar gibi bir pay elde ediyor. Kendi aleyhlerine bir durum istemeyeceklerdir. Vatandaşlarımız müsterih olsunlar, ilaca erişimde bir sıkıntı yaşanmayacaktır. İlaç sektörüyle ne zaman isterlerse görüşeceğiz, makul bir karar vereceğimize inanıyorum” dedi. SGK Başkanı Fatih Acarer ise “Sektör temsilcileriyle biraraya gelerek bir uzlaşma sağlanacağını inanıyorum. Sektörün de hastalarımızı ilaç gibi önemli bir konuda mağdur etmeyeceklerine inanıyoruz” diye konuştu.

304
ilaç
karaborsada
Yorum (4)
ab
sayın çelik, ilaç gibi hayati bir konuda hukuksuzca ‘ben ödemeyeceğim’ gibi bir tavır içinde bulunmalarına müsaade edemeyiz demiş; vayyy beee kendilerinin yaptığı uygulamalar ne kadar hukuki önce aynaya bakın, sonrada sağlık sektöründeki (sağlık çalışanı, eczane, ilaç firmaları)sunucuları suçlayın. Sağlıkta dönüşümde doktorlara yapmadığınız pislik kalmada, basamakları bile tek tek ölçtürdünüz. Bu dönüşüm ülkemizde herkesi mağdur edecek bundan kaçış yok, yaptığınız yada uyguladığınız hukuksuzlukların altında ezilirken ağzınızdan hukuk kelimesi hiç düşmesin emi
0
Cevapla
Dr. Adil
Yöneticilerimizin açıklamaları tebessüm ettiriyor. “Sektör temsilcileriyle biraraya gelerek bir uzlaşma sağlanacağını inanıyorum" ifadesini kullanmışlar. Her zaman olduğu gibi "Vatandaşlarımız müsterih olsun, sorun neyse kısa bir süre içerisinde çözeceğiz” şeklinde populist açıklama yapma alışkanlıklarını da sürdürmüşler. KHK'ler çıkarılırken sağlık sektörünün hangi temsilcileriyle bir araya geldiniz? Yoksa bizim haberimiz mi olmadı? Doğrusu ben şöyle bir açıklama bekliyordum. "Size ihtiyacımız yok. Biz kendi ilaç firmalarımızı kurarız. Gerekirse yurt dışından ihtiyaç olunan ilaçlarız. Çünkü vatandaşımız her şeyin en iyisine layıktır." Bu olayın değerlendirmesi şöyledir: Gücünüz yettiği zaman acımasızca eziyorsunuz, yetmeyince bükemediğiniz bileği öpüyorsunuz. Başka söze hacet yok.
0
Cevapla
Ahmet Yılmaz
Niye boşuna eziyet ediyonuz gidin hammadeyi hindistandan alın ilacı üretip hastanelerinizde hastalara verin.Hatta ilacı üretmeye hadda hammadde almaya da gerek yok nişasta dolu kapsüllere ambalaj yapıldı mı tamamdır bu iş!!Hasta ambalajı görse iyileşir zaten iyileşemeyen de başının çaresine baksın!!Koskoca devleti üç beş hastanın ayağının altına serecek değiliz di mi?O kadar eczaneye ne gerek var zaten 5000 tane olsa yeter diyonuz ona da gerek yok hastanelerde verilsin bu hizmet.Sonra bu ülkede doktorlar da fazla hatta doktora da gerek yok ki!!Sağlık personeli doktorun yaptığı görevi yapabilir pek ala!!
0
Cevapla
İlaçcı
İlaç sektörünü can çekişir hale getirdiniz. Yalancısınız. Sektörde hiçbir firma ile görüşmediniz.Firmalar sizi onlarca kez uyardı.Artık sona yaklaştık , dengesiz bütçelerinizin cezasını ilaç firmalarına kesmekten vazgeçin dedi,Biz tek gücüz halk istiyor ,en büyük alıcı biziz istediğimizi yaparız dediniz, halkın gözünde ilaç firmalarını yalancı, çok para kazanan, devleti sömüren tek görevi doktora promosyon dağıtmak olan ilkel kurumlar gibi tanıtarak küçük düşürdünüz.2002 yılında Türkiyede kaç yerli ilaç firması vardı şimdi kaç firma var kamuoyuna lütfen açıklayın.Türkiyede yerli firma kalmadı gibi birşey tamamına yakını yabancı firmalara veya yatırım ortaklıklarına satıldı. Şu anda tüm yerli yabancı ilaç firmaları Türkiye piyasasından çekilme planları yapıyor, sektörün yarısı işsiz, 2012'de birşeyler yapılmaz ise sektörün yüzde 70'i işssiz kalacak. Hala vatandaşın mağduriyetinden bahsediliyor ,sağlık sektöründe çalışan aileleriyle birlikte milyonlarca kişi sizin vatandaşınız değil herhalde.Bakanlıkta ve SGK'da bu kararları alan ne kadar yönetici varsa istifa edene kadar İlaç firmaları anlaşmaya yanaşmamalı. Çünkü bugün yüzünüze gülüp herşeye olur diyenler 3 gün sonra yine size hiç danışmadan aldıkları bir kararla sizi sırtınızdan hançerleyecekler.Bunlara güvenilmez...
0
Cevapla
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir