Medimagazin logo

TDB'den Bakanlık projesine destek

TDB'den Bakanlık projesine destek
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

SAĞLIK BAKANLIĞI'NIN ADSM'LERDE  KORUYUCU HİZMETLERİ BAŞLATACAĞI AÇIKLAMASINA YÖNELİK TÜRK DİŞHEKİMLERİ BİRLİĞİ GÖRÜŞÜ
 
Ağız diş sağlığını genel sağlığın ayrılmaz parçası olarak kabul eden TDB, toplumun ağız diş sağlığının korunması ve geliştirilmesinde daima bilimsel temelli koruyucu ağız diş sağlığı politikalarını savunmuştur. Bu politikalar doğrultusunda TDB, birçok koruyucu ağız diş sağlığı  projesi geliştirmiş ve en son olarak da "Sağlığı Geliştiren Okullar Projesi" gibi bilimsel temelli bir projeyi Sağlık Bakanlığı ve Milli Eğitim Bakanlığı'nın dikkatine sunmuş ve uygulamaya geçirmiştir.

Yıllardır toplumun ağız diş sağlığını sadece tedavi ve protetik hizmet esaslı ve kamu odaklı olarak planlayan Sağlık Bakanlığı'nın "ADSM 'lerde Hizmet Kalite Standartları'nda yer alan Koruyucu Dişhekimliği ve Okul Taramaları" yapılacağı yönündeki açıklamasını TDB doğru yönde atılmış bir adım olarak görmektedir.

Ulusal koruyucu ağız diş sağlığı projelerinde,  kamu-özel ayrımı yapmadan ve ülkenin bütün kaynaklarından faydalanan ve Dünya Sağlık Örgütü'nün de önerdiği gibi meslek örgütünün de içinde yer aldığı organizasyonlar başarılı olmakta ve zaman içerisinde çocukların ve toplumun ağız diş sağlığı parametreleri iyileşme göstermektedir.

TDB, prensip olarak doğru bulduğu Sağlık Bakanlığı projesinin üzerinde çalışılarak uygulanabilir ve sürekli olması için her türlü işbirliğine hazır olduğunu kamuoyuna bildirir.

tdb'den
bakanlık
projesine
destek
Bu habere ilk yorumu siz yapabilirsiniz...
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir