Medimagazin logo

Spor salonunda diş tedavisi

Van'da meydana gelen depremde hizmet binası ağır hasar gören Yüzüncü Yıl Üniversitesi (YYÜ) Diş Hekimliği Fakültesi Ağız ve Diş Sağlığı Tedavi Merkezi, geçici olarak hizmet verdiği 36 konteynerden spor salonuna taşındı.
Spor salonunda diş tedavisi
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

Van'da 23 Ekim ve 9 Kasımda meydana gelen depremlerde hasar gören ve 36 konteynerde 18 ünite olarak hizmet vermeye başlayan YYÜ Diş Hekimliği Fakültesi Ağız ve Diş Sağlığı Tedavi Merkezi, rektörlüğün tahsis ettiği Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu'nda yeni yapılan spor salonuna taşınarak ünite sayısını 50'ye çıkardı.

Diş Hekimliği Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Gürcan Eskitaşçıoğlu, 55 akademisyen, 50 yardımcı personel ve 60 öğrenci ile depremden sonra Van halkına hizmet vermeye devam ettiklerini bildirdi.

İkinci depremde fakülte binaları ağır hasar gördüğü için bir süre hizmet veremediklerini belirten Eskitaşçıoğlu, sırasıyla eğitim, araştırma ve tedavi hizmetlerini yerine getiren bir kurum olmalarına rağmen deprem sebebiyle tedavi birimini ön plana aldıklarını söyledi.
İkinci depremde rektörlüğün sağladığı destekle kısa sürede 36 konteynerde 18 birimden oluşan Dr. Miyazaki Ağız ve Diş Sağlığı Tedavi Merkezi'ni kurduklarını ifade eden Eskitaşçıoğlu, şunları kaydetti:
“Soğuk hava koşulları bazı cihazlarımızın sağlıklı çalışmasını engelliyordu. Rektörümüz Prof. Dr. Peyami Battal'a durumu aktarınca bize Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu için yeni yapılan spor salonunu tahsis etti. Konteynerdeki cihazlarımızı spor salonuna taşıyarak ünite sayısını 18'den 50'ye çıkardık. Burası konteynerlere göre sıcak ve daha hijyenik olduğu için hastalarımıza daha kolay hizmet veriyoruz.”

DEPREMDEN SONRA HASTA 2 KATINA ÇIKTI

Prof. Dr. Eskitaşçıoğlu, günde 300'ü randevulu olmak üzere yaklaşık 500 kişiye ağız ve diş sağlığı hizmeti verdiklerini, depremden sonra hasta sayısının deprem öncesine göre 2 kat arttığını bildirdi.
Eskitaşçıoğlu, “Sağlık Bakanlığına bağlı ağız ve diş sağlığı merkezleri ile diğer kurumlara bağlı diş hekimliği kliniklerinin iptal olması bunda etkilidir. Bunun yanı sıra insanların yaşam koşulları kötüleşti, stresle birlikte dişlerini sıkmaya, sağlıksız koşullarda soğukta yaşamaya başladılar, çadırlar ve konteynerlerde hijyen koşullarını ihmal etmeye başladılar. Bu da diş sağlığıyla ilgili sorunları beraberinde getirdi.”

spor
salonunda
diş
tedavisi
Bu habere ilk yorumu siz yapabilirsiniz...
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir