Medimagazin logo

Diş implantı, çene kemiği ile 'orbita tabanı'nı delip, beyin omurilik sıvısına girdi

Bursa'da özel bir diş kliniğinde tedavi gören Ramazan Yılmaz'a (40) uygulanan implant, çene kemiği ile sol gözünün arkasındaki 'orbita tabanı' olarak tabir edilen kemik çukurunu delip, beyin omurilik sıvısına girdi. Sol gözünde geçici körlük oluşan Yılmaz, geçirdiği ameliyat sonrası sağlığına kavuştu.
Kaynak: DHA
Diş implantı, çene kemiği ile 'orbita tabanı'nı delip, beyin omurilik sıvısına girdi
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

Olay, geçen yıl temmuz ayında Nilüfer ilçesindeki özel bir diş kliniğinde meydana geldi. Çene kemiğinde sızlama şikayetiyle kliniğe başvuran Ramazan Yılmaz'a, diş hekimi A.D., dişlerinin sallandığını, bu nedenle çekilmesi gerektiğini söyleyip, implant tedavisi önerdi. 

Tedaviyi kabul edip, dişini çektiren Yılmaz, implant için dişçi koltuğuna oturdu. İddiaya göre; çekilen dişin yerine yerleştirilmek istenen implant, Yılmaz'ın çene kemiği ile sol gözünün arkasındaki 'orbita tabanı' olarak tabir edilen kemik çukurunu delerek beyin omurilik sıvısına girdi. 

Acı içinde kalan Yılmaz'ın röntgenini çeken doktor A.D., vidanın kemik çukurunda olduğunu görünce Yılmaz'ı, Uludağ Üniversitesi Hastanesi'ne bıraktı.

Hastanede çekilen tomografi sonrası Yılmaz, ameliyata alındı. Sol gözünde geçici körlük oluşan 2 çocuk babası Yılmaz, operasyon sonrası sağlığına kavuşurken, diş hekimine maddi ve manevi tazminat davası açtı.

Disiplin soruşturması başlatıldı

Bursa Diş Hekimleri Odası Yönetim Kurulu'ndan yapılan açıklamada tedaviyi uygulayan diş hekimi A.D. hakkında 'mesleği kusurlu uygulamak' suçundan disiplin soruşturması başlatıldığı belirtilerek, şöyle denildi:

"Son günlerde basında yer alan, Temmuz 2023 tarihinde ilimizde bulunan özel bir ağız diş sağlığı polikliniğinde üst çeneye uygulanan sinüs yükseltme ve standart implant uygulamasına oranla daha yüksek komplikasyon riski taşıyan bir dental implant uygulaması esnasında yaşanan ve hastanın bir dizi tıbbi tedavi almasına yol açan olaydan öncelikle büyük üzüntü duyduğumuzu belirtmeliyiz. Odamız hastanın yazılı şikayeti üzerine konu ile ilgili disiplin soruşturması başlatmıştır. Süreç devam etmektedir. Diğer yandan diş tedavileri, cerrahi ve girişimsel boyutları da gözetildiğinde, her zaman komplikasyonların ortaya çıkması riskini taşırlar. Ancak işlemlerin hukuki düzenlemelere, bilimsel kurallara uygun, yetkinliği olan kişilerce ve özenle yerine getirilmesi halinde hastaların tedavilerden zarar görme olasılığı da çok düşüktür. Meslektaşlarımıza, işlerini sorumluluk duygusu ve özenle yerine getirmeye devam etmeleri gereğini hatırlatıyoruz. Hastalarımızı da ağız ve diş sağlığı sorunlarını ertelemeden diş hekimine başvurmaya davet ediyoruz."

 

'Yapılan implant, göz duvarımı delip beyin omurilik sıvısına girdi'

Bursa’da özel bir diş kliniğinde tedavi gören ve uygulanan implant, çene kemiği ile sol gözünün arkasındaki 'orbita tabanı' olarak tabir edilen kemik çukurunu delip, beyin omurilik sıvısına giren Ramazan Yılmaz (40), yaşadığı olayı gazetecilere anlattı.

Dişlerindeki sızlama sebebi ile diş hekimine gittiğini, hekimin implant tedavisine başlanması gerektiğini söyleyen Yılmaz, “Kendimi 24 yıllık bir hekime emanet ettim. Diş hekimi bana röntgen bile çekmeyi gerek duymadan implant uygulaması yaptı. İmplant uygulamasını yaparken elindeki aletin bozuk olduğunu söyledi. Doktor bey tecrübesine güvenerek vidayı el yordamı ile dişime sokmaya çalıştı. Bir anda çene kemiğimin kırıldığını hissettim. Çok acı çektim. Kendisi beni özel aracı ile röntgen merkezine götürdü. Daha sonra Uludağ Üniversitenin acil bölümüne başvurdum. Yapılan tetkikler sonucunda, implantın göz duvarını delip oradan beyin omurilik sıvısının bölgeye girdiği anlaşıldı. 3 doktor yaşadığım durumu riskli bulduğu için ameliyatımı yapmak istemedi. Uludağ Üniversitesinden bir profesör ameliyatımı başarılı şekilde gerçekleştirdi” dedi.

‘Psikolojik tedavi görüyorum’

Yılmaz, diş hekimini defalarca aradığını ancak kendisine dönüş yapılmadığını belirterek, “Yapılan işlem sonrası vidanın göz boşluğuna düştüğüne dair söylentiler çıktı. Adli Tıp Kurumu raporunda vidanın göz duvarını delip beyin omurilik sıvısına gittiği kanıtlandı. Dişim olmadığı için yemek yerken zorluk çekiyorum. Psikolojik tedavi görüyorum. Bazı günler çok şiddetli baş ağrısı yaşıyorum. Sol gözümde geçici körlük oluştu. Hukuki sürecim devam ediyor” dedi.

Bizim durumumuz benzersiz bir vaka olarak nitelendiriliyor’

Ramazan Yılmaz’ın avukatı Edanur Akagündüz Turan konuyla ilgili hukuki süreçleri başlattıklarını söyleyerek şunları söyledi:

“Diş Hekimleri Odası’na disiplin soruşturması için başvuru yaptık. Soruşturmanın neticesinde karar çıktı. Hekime ‘Mesleki Kurallara Uymamaktan ceza verildi’. Biz bu cezayı yeterli bulmadık ve meslekten uzaklaştırılması kanaatine başvurduk. Yaşanan bu kaza neticesinde müvekkilim engelli raporu aldı. Müvekkilim her ne kadar karşı taraftan 50 bin liralık ücretini talep etse de bu haklarından mahrum kaldı. Maddi ve manevi tazminat haklarımız saklıdır. Bizim durumumuz benzersiz bir vaka olarak nitelendiriliyor. Müvekkilime yapılan operasyon sonucunda Amerika’da makale yayınladı. İmplant malzemesi steril olduğu için müvekkilimiz hayatta kaldı. Hukuki savaşımız devam edecektir."

dis implanti
orbita tabani
dis tedavisi
ramazan yilmaz
bursa
Yorum (1)
Devrimci Derviş
implant malzemesi diş oyuğuna yerleştirilip onca yolu alıp beyine kadar çıkıp halen de steril mi kalmış da hastanın hayatta kalma sebebi buymuş ?
Cevapla
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir