Medimagazin logo

Bu da staj eylemi!

Dicle Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi öğrencileri, yeni staj yönetmenliğini protesto ederek, yeni yönetmenlik nedeniyle mağdur edildiklerini belirtti. Öğrenciler, 52 haftadan oluşan bir yılda 50 hafta çalışmak zorunda kaldıklarını dile getirdiler.
Kaynak: DİYARBAKIR SÖZ
Bu da staj eylemi!
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

DİYARBAKIR- Dicle Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi öğrencileri, yaşadıkları sorunlara ilişkin Diş Hekimliği Fakültesi önünde basın açıklaması yaptı. Açıklamada bir araya gelen asistan ve öğrenciler sık sık, "Hekimiz haklıyız, kazanacağız" ve "Öğrenciyiz köle değiliz " sloganları attı.

Ağızlarına sembolik olarak maske takan öğrenciler adına Diş Hekimliği Fakültesi öğrencileri İmge Dilekçi ve Kadir Tartuk açıklama yaptı. Yeni staj yönetmenliğinin öğrenci mağduriyetlerine neden olduğuna dikkat çeken Tartuk, "Hiçbir hak ve hukuka dayanmayan kaliteli eğitim ve öğretimden tamamen uzak bir durumla karşı karşıyayız. " dedi.

‘DEVLET ATAMALARINA YETİŞEMİYORUZ’

Sınav tarihleriyle beraber çalışma süresinin 50 haftaya çıkarıldığını kaydeden Tartuk, bu durumun büyük sıkıntı yarattığını ifade etti. Tartuk,"Güya kaliteyi arttırmak adına 32 hafta olan staj süresi mantıktan uzak bir şekilde 48 haftaya çıkarılmıştır. Sınav tarihlerimiz göz önüne alındığında bu süre hiçbir tatil olmaksızın 50 haftaya çıkmaktadır. Üniversiteden mezun olacak öğrencilerimiz için açılan doktora programlarına ve hatta yazın yapılan devlet atamalarına yetişememektedir." İfadelerini kullandı.

‘MALZEMELERİ BİLE BİZ ALIYORUZ’

Tartuk'un ardından açıklamaya devam eden İmge Dilekçi ise  hasta tedavileri sırasında kullandıkları malzemelerin parasının kendileri tarafından karşılanmasının mali açıdan sıkıntıya düşmelerine neden olduğunu söyledi. Dilekçi,""Tüm bunlar yetmezmiş gibi kullanılan hasta önlüğünden eldivenine kadar çeşitli malzemeler hiçbir geliri olmayan ve ücret almayan biz öğrenciler tarafından karşılanmaktadır. Büyük problemlerimizden biri de fakültemizdeki yetersiz ve çalışmayan hasta koltukları üzerinde yapılan tedavilerin tamamen etik ilkelerden ve kaliteli hekimlik anlayışından uzakta durmaktadır" şeklinde konuştu.

bu
da
staj
eylemi!
Yorum (2)
emrullah kutacun
çocuklar hocalar ne yiyecek taş mı?)))
1
Cevapla
fatma yirmibeş
mesleğimize hoşgeldiniz sevgili genç kardeşlerim !!
0
Cevapla
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir