Medimagazin logo

Ağız ve diş sağlığında tedaviyi kolaylaştıran yeni buluş

Selçuk Üniversitesi, ağız ve diş sağlığını koruyan, diş çürüklerinin tedavisini kolaylaştıran yeni bir buluş gerçekleştirdi. Diş Hekimliği Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ercan Durmuş ve Veteriner Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr İlhami Çelik, dünyada ilk defa devekuşunun yumurta kabuğu ve zarından ağız sağlığı ve diş çürüklerinin tedavisinde kullanılabilen doğal jel üretti.
Ağız ve diş sağlığında tedaviyi kolaylaştıran yeni buluş
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

 Selçuk Üniversitesi'nde görev yapan Prof. Dr. Ercan Durmuş ile Prof. Dr İlhami Çelik'in, yaklaşık 11 yıl süren bilimsel çalışmaları sonrası üretilen jel için patent başvurusu yapıldı. Tamamen doğal ürünlerden elde edilen jelin, yapılan deneysel çalışmalarda ağız sağlığı ve çürük tedavisinde etkili olduğu, herhangi bir yan etkisinin de görülmediği belirlendi.

        Dünya'da ilk defa Türkiye'de üretilen jel ve çalışmaları hakkında bilgi veren Prof. Dr. Ercan Durmuş, “Çalışmalarımız sonunda deve kuşu yumurtası ve zarında bulunan partiküllerden elde ettiğimiz ve temamen doğal yöntemlerle oluşturduğumuz jelin ağız sağlığı ve başlangıç halindeki diş çürüklerinin tedavisinde olumlu sonuçlar verdiğini tespit ettik. Ayrıca, ağız kokusunun giderilmesinde, diş eti iltihaplarının engellenmesinde, ağız içi yaraların tedavisinde, diş ve diş eti hassasiyetlerinin giderilmesi konusunda önemli faydalar sağladığını belirledik.” dedi.

        Günümüzde ağız sağlığının öneminin giderek arttığını belirten Prof. Durmuş, "Ağız bakımında kullanılan diş macunları, ağız gargaraları ve diş ipleri gibi ürünlere ilaveten Türkiye’de ilk kez katkı maddesiz bir jel üretilmiş oldu. Diş fırçası ile de kullanılabilen jelin fazla kullanılması ya da yutulması durumunda hiçbir yan etkisinin olmadığını tespit ettik. Üstelik 3 yaş altı çocuklarda da rahatlıkla kullanılabilen jelin, ülkemiz koşullarında üretilmesi ve piyasaya sürülmesi son derece kolay. Jelin seri üretime geçilmesi ile piyasadaki diş macunları ve benzeri tüm ürünlerden daha ekonomik olacağına kesin gözüyle bakıyoruz.” diye konuştu.

        Selçuk Üniversitesi Veteriner Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. İlhami Çelik ise “Yaptığımız araştırma ve deneylerde devekuşu yumurtasının kabuğu ve zarının greft (kemik tozu) ve membran (örtü malzemesi) oluşturulmasında çok uygun olduğunu tespit ettik. Devekuşu yumurtası, diğer tüm yumurtalardan daha fazla kalsiyuma, istenen büyüklükte parçacıkların elde edilmesine imkan sağlayacak kalınlığa ve sertliğe sahip. Böylece bir devekuşu yumurtasından oldukça fazla ürün çıkartılabiliyor. Bu nedenle çalışmamızı deve kuşu yumurtasına yoğunlaştırdık.” şeklinde konuştu.

ağız
ve
diş
sağlığında
tedaviyi
kolaylaştıran
yeni
buluş
Yorum (1)
cevat öztürk
yapmış olduğunuz çalışma nedeniyle sizleri kutluyorum. çalışmalarınızın devamını ve daha nice güzel buluşlara imza atmanızı diliyorum
1
Cevapla
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir