Medimagazin logo

19 diş hekimi ayda 10 bin hastaya bakıyor

Muş Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreteri Uzman Dr. H. Yusuf Güneş, Muş Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi’nin (ADSM) modern teknoloji ile hizmet verdiğini açıkladı.
19 diş hekimi ayda 10 bin hastaya bakıyor
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

Muş Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreterliği'ne bağlı Muş Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi'nin 2008 yılında kurulduğunu söyleyen Genel Sekreter Uzman Dr. H. Yusuf Güneş, 2013 yılının Ocak ayında ise yeni binasında modern bir şekilde hizmet verdiğini açıkladı. Hasta ve çalışan memnuniyeti odaklı çalışmayı esas alarak, kaliteli, bilim ve teknolojik gelişmelerden yararlanarak, etik değerlere önem vererek, uluslararası standartlarda hizmet sunmayı hedeflediklerini açıklayan Güneş, "13 poliklinik odasında 21 ünitle 19 diş hekimi hasta kabulü yapmaktadır. Yüksek teknolojik tıbbi cihazlarla hizmet veren merkezimizde aylık ortalama hasta sayımız 10 bin civarındadır. Entegre kliniklerimizde; diş çekimi, diş taşı temizliği, dolgu, kanal tedavisi, hareketli ve sabit protez yapılmaktadır. Cerrahi müdahale salonumuzda, gömülü diş operasyonları ve mikro cerrahi işlemler yapılmaktadır. Engelli kliniğimizde engelli hastalarımızın her türlü ağız ve diş sağlığı problemleri çözülmektedir. Acil kliniğimizde; hafta içi 17.00 ile 24.00, hafta sonu 08.00 ile 16.00 saatleri arasında acil hizmet verilmektedir. Otizm, gelişimsel bozukluğu olan veya ajite hastalarımız için anestezi veya sedasyon altında Muş Devlet Hastanesi ameliyathanesinde haftada 1 gün hizmet verilmektedir. Cezaevinde yatan hükümlü vatandaşlarımızın ağız ve diş sağlığı ile ilgili problemlerini, cezaevi içerisinde oluşturduğumuz klinikte muayene ve tedavi ederek gidermeye çalışıyoruz. 2013 yılı ilk on ayı içerisinde bu kliniğimizde bin 128 hastaya hizmet vermiş bulunmaktayız. Felçli ve hareket kabiliyeti olmayan hastalarımıza bulundukları ev ortamında ağız ve diş sağlığı hizmeti götürmek için Evde Sağlık Hizmeti Birimi kurulmuş ve bugüne kadar 7 hastamız bu hizmetten yararlanmıştır. Aynı zamanda hem ADSM idarecilerimiz hem de diş doktorlarımızın üstün gayretleri ile okul taramaları yapılmış ve öğrencilerimize hem diş sağlığı hakkında eğitim verilmiş hem de diş macunu ve diş fırçası dağıtılmıştır. 2013 yılında toplam 11 okula gidilerek bin 443 öğrenciye, merkezimizde de 400 öğrenciye diş fırçası ve diş macunu dağıtılmıştır" şeklinde konuştu.

2013 yılın ilk 10 aylık verilerini de açıklayan Güneş, "Polikliniğe başvuran hasta sayısı 83 bin 722'dir. Bunlardan diş çekimi 20 bin 813, cerrahi müdahale 1 bin 296, dolgu sayısı 15 bin 109, kanal tedavisi 3 bin 403, sabit protez 868, hareketli protez 932, flor uygulanan hasta sayısı 3 bin 333, genel anestezi altında hasta sayısı 28 ve acil hasta başvuru sayısı ise 12 bin 903'tür" ifadelerine yer verdi.

19
diş
hekimi
ayda
10
bin
hastaya
bakıyor
Yorum (5)
BETÜL SELİM
ben kanal tedavisi yaptırdım 7 ay sonra yüzüm şişti ve çektirdim tedaviyi yapmak değil doğru yapmak önemli bence
0
Cevapla
erhan arı
eskişehir diş hastanesine gittiğimde devasa binadan cok etkilendim uzay üssü gibiydi. hasta kalabalıgını görünce moralim bozuldu psikolojim etk,lendi. neyse diş tedavim icin gittiğim doktorumdan da memnunum ancak bir protez yaptırmak icin 2 ay 4 kere tekrarlandı.keske özelde yaptırsaydım da ugrasmasaydım durun daha bitmedi yapılan porselen dişlerimin ikisi kırıldı korsan gibi geziyorum tekrar diş hekimime gittiğimde dediği suydu valla ben de bıktım kalitesiz malzeme ve sonuc...
0
Cevapla
abdullah seyidoglu
Bu haberi veren Muş Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreteri ne açıkladığının farkında değil! Kaba hesapla bir hekimin hastaya ayırdığı zamanın 18 dk olduğunu söylüyor.Bu sürede anemnez alıp muayene yapacak, endikasyonları belirleyip, tedavisini tamamlayacak ve hastayı kaldıracak.Hiçbir hekim bu sürede doğru düzgün bir tedavi gerçekleştiremez. Ama kesinlikle hekimi suçlamıyorum, bu kadar kısa sürede tedaviye zorlayan zihniyet utanmıyorsa ve bu sağlık sisteminden hasta memnunsa yapılacak birşey yok! Ne de olsa istatistikler olarak sadece yapılan işlerin sayısına bakılıyor, kalite herhangi bir şekilde aranmıyor. Durmak yok, yola devam!
0
Cevapla
Tamer
Amaç çok hasta bakmak mıdır? Yazık çok yazık . Yetersiz anamnez , yetersiz muayene süresi ve başarısız tedaviler .
0
Cevapla
ebru kılınç
Medeni bir ülkede insanlar bu rakamları okuyunca soruşturma filan açar.Hem hekimlerin çalışma koşulları kabul edilemez,hem de bu şartlarda verilen hizmetin kalitesi sorgulanmalıdır.Gelen her hastaya bakılması değil,her hastaya hak ettiği zamanın ayrılması başarıdır.
0
Cevapla
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir