Medimagazin logo

Türkiye'de 26 bin diş hekimine ihtiyaç var

Türkiye'de, 100 bin kişiye düşen diş hekimi sayısında AB ortalamasının yakalanabilmesi için 26 bin diş hekimine ihtiyaç bulunuyor
 Türkiye'de 26 bin diş hekimine ihtiyaç var
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

Türk Sağlık-Sen tarafından 22 Kasım Diş Hekimleri Günü ve 22-29 Kasım Ağız ve Diş Sağlığı Haftası dolayısıyla yapılan araştırmaya göre, Türkiye'de 6 bin 667'si kamuda olmak üzere 20 bin 602 diş hekimi görev yapıyor.

Sağlık Bakanlığında görevli diş hekimleri dikkate alındığında Türkiye'de bir diş hekime 11 bin 326 kişi düşüyor. Diş hekimlerinin yüzde 45'i üç büyük il olan İstanbul, İzmir ve Ankara'da çalışıyor. İstanbul'da diş hekimi sayısı 5 bin 346'yı, Ankara'da 2 bin 356'yi ve İzmir'de bin 727'yi buluyor.

Türkiye'de 100 bin kişiye 27, AB ülkelerinde ise 61 diş hekimi düşüyor. Türkiye'nin AB ortalamasını yakalayabilmesi için en az 26 bin diş hekimine ihtiyacı bulunuyor.

-İstihdam az, iş yükü fazla

Araştırmaya göre, Sağlık Bakanlığında görevli bir diş hekimi bir yılda bin 71 dolgu, 845 protez işlemi gerçekleştiriyor.

Sağlık Bakanlığınca diş hekimi istihdamı 2006-2012'de yüzde 55 artırıldı ancak istihdam iş yükünü karşılamada yetersiz kaldı.  

-"Sürekli artan iş yükünün önüne geçilmesi için istihdam arttırılmalı"

Türk Sağlık-Sen Genel Başkanı Önder Kahveci, Türkiye'de diş hekimi, klinik yardımcısı ve diş teknisyenlerinin iş yüklerinin  fazla olduğunu savunarak, "Bir genelgeyle diş teknisyenlerimizin yapmaları gereken iş miktarı yüzde 166 arttırıldı. Sürekli artan iş yükünün önüne geçilmesi için istihdam arttırılmalıdır" ifadesini kullandı.

türkiye'de
26
bin
diş
hekimine
ihtiyaç
var
Yorum (2)
zekeriya
batmanda diş hekimliği fakültesi eksik.yöke duyrulur...
0
Cevapla
Ali güray
250 kişilik diş hekimi alımına ortalama 3 bin diş hekiminin başvurduğu bir ülkede kimse hekim ihtiyacından bahsetmesin.Eğer bir ihtiyaç varsa bu fakülteler açıp yeni işsiszler oluşturarak değil yeni tesisler açarak olur. Şu an şırnak hakkari gibi ADSMlerde bile hekim ihtiyacı kalmamışken her sene üniversite kontenjanlarının arttırılması sadece hekim enflasyonu yapar.
1
Cevapla
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir