Medimagazin logo

Sıra bekleyen hasta yakınları, doktorun kaburgalarını kırdı

Adana Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi Beyin ve Sinir Cerrahi Kliniği'nde görevli Asistan Hekim hasta yakınları tarafından darp edilerek iki kaburgası kırıldı.
Kaynak: ZAMAN
Sıra bekleyen hasta yakınları, doktorun kaburgalarını kırdı
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

İddiaya göre, hastanede bel kırığı nedeniyle ameliyat olması planlanan Y.A.'nın yakınları 'hastalarının ameliyata geç alındığı' gerekçesiyle önce servisteki nöbetçi hemşirelere sözlü şiddette bulundu. Olayda nöbetçi asistan hekim Hilmi Karaörs'ü de darp edildi.

"ÜZÜLDÜM, YIPRANDIM, PSİKOLOJİM BOZULDU"

Saldırganlar güvenlik birimleri tarafından polis merkezine götürülerek sorguya alınırken, darp edilen Hilmi Karaörs tedaviye alındı. Saldırıyı hak etmediğini ifade eden asistan hekim, "Biz beyninde tümör olan bir hastamızın ameliyatındayken ameliyat sırası bekleyen başka bir hastanın yakınları 'neden bizim hastamızı ameliyata almıyorsunuz?' diyerek servis hemşirelerine sözlü şiddette bulunduğu telefonu geldi. Ben de durumu izah etmek için servise geldim. Hastalarının açlık durumunun ameliyata uygun olmadığını ve kan hazırlıkları yapıldığı için biraz beklemeleri gerektiğini söyledim. Önce sözlü saldırıda bulundular sonra da darp edildim. Çekilen filmlerde iki kaburgamın kırık olduğu görüldü. Ağrılarım var. Şikayetçiyim. Bizler zaten yoğun ve yorucu şartlarda çalışıyoruz. Böyle bir saldırıya uğradığım için çok üzüldüm. Yıprandım. Psikolojim bozuldu." dedi.

'SAĞLIKTA DÖNÜŞÜM, HEKİME ŞİDDETE DÖNÜŞMÜŞTÜR'

Hastanede ameliyat sırasının hayati tehlike durumuna göre belirlendiğini ifade eden Klinik Şefi Doç. Dr. Ali İhsan Ökten, "Acil ameliyat edilmesi gereken bir hastanın ameliyatı sırasında hasta Y.A.'nın yakınlarının hemşire ve asistan hekim arkadaşımıza 'ellerindeki ameliyatı bıraksınlar bizim hastamızı ameliyat etsinler' diyerek saldırdıklarını öğrendim. Ameliyatı bitirdikten sonra hastane polis merkezine giderek hasta Y.A.'nın hayati tehlikesi olmadığını, sıranın zaten kendi hastalarında olduğunu yaptıklarının tasvip edilemez olduğunu söyledim. Biz hekimler insanları sağlığına kavuşturmak için mücadele ediyoruz. Maalesef 13 yıldır sağlıkta dönüşüm hekimlere şiddete dönüşmüş durumda. Her geçen gün sağlık çalışanlarına şiddet artıyor. Oysa biz insanların bir an önce sağlığına kavuşması için çalışıyoruz. Şifa dağıtan hekime saldıran zihniyeti anlamış değiliz. Asistan arkadaşım Hilmi Karaörs'ün tedavisi sürüyor. Bu konuda 'Beyaz Kod' verildi." diye konuştu.

"HER TÜRLÜ ŞİDDETİ, ŞİDDETLE KINIYORUZ"

Hasta yakınları tarafından darp edilen asistan hekim Hilmi Karaörs'e geçmiş olsun ziyaretinde bulunan Adana Tabip Odası Genel Sekreteri Dr. Hakan Şen, "Meslektaşımıza yapılan bu saldırıyı kınıyorum. Oda avukatımız tarafından hukuki süreç başlatılmıştır. Konunun sonuna kadar takipçisi olacağız. Sağlık çalışanlarına yapılan her türlü şiddeti, şiddetle kınıyoruz. Halkımızı duyarlı olmaya, hekimine sahip çıkmaya davet ediyorum." şeklinde konuştu.

doktora şiddet
sağlıkta şiddet
adana
Yorum (6)
b.kyollarıuzmanı
Ey vatandaş , görüyorsunuz millet doktorları istediği gibi dövüyor ve yaptıkları yanlarına kar kalıyor. Cezalar çok komik ve zaten erteleniyor. 5 yıl sonra siliniyor. Hiç sıkıntı yok. Sizin elimiz armut mu topluyor ? En ufak bir sıkıntıda siz de bağırın çağırın , vurun dövün. Hiçbir şey olmaz , merak etmeyin.
0
Cevapla
ozgur
Darp eden hasta yakınlarının ameliyatı yapıldı mı yoksa zaten acil olmadığı ve uygunsuz davranış gösterdikleri için ameliyatı olay sonrasında iptal edildi mi acaba bence acil olmadığından yani hayati riski olmadığından o hasta taburcu edilip ameliyatı yapılmamalı, en iyi tepki budur
0
Cevapla
Mehmet karadeniz
Hastane idaresi sorun çıkmasın ilk biten ameliyattan sonra darp eden ailenin operasyonunu yapalım dedi mi?
0
Cevapla
zeki karagül
kardeşim senin ne işin var beyin cerrahisi asistanliğında!bir an evveltusa gir ve fizik tedavi radyolojişvsw başla yoksa böyle giderse Allah korusun canından olursun bu k........e hizmet edilmez....
0
Cevapla
doktor
saldırı teşvik ediliyor.hastanede bir gezin her yerde hasta hakları tabelası var.onu okuyan hasta saldırıyor.acillerde perişan haldeyiz.bittik artık.
0
Cevapla
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir