Medimagazin logo

SGK geçici karekodlu ilaç içeren faturaların bedellerini ödemeli!

İstanbul Eczacı Odası tarafından yapılan açıklama....
SGK geçici karekodlu ilaç içeren faturaların bedellerini  ödemeli!
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

01.03.2011 tarih ve 27861 sayılı Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe giren Sağlık Uygulama Tebliği değişikliği ile Sosyal Güvenlik Kurumu eczaneler tarafından karşılanan geçici karekodlu ilaç içeren reçetelerin ayrı faturalandırılmasını istemiş, bu uygulamanın SGK ile TEB arasındaki ilaç temin protokolünün 3.1. maddesinde geçen "Eczacının ilaç vermesi ile ilgili iş ve işlemlere ilişkin SUT'ta değişiklik yapılması halinde görüş birliği sağlanır." hükmüne aykırı olması nedeniyle SGK'ya 03.03.2011 tarihinde Odamız tarafından Danıştay nezdinde dava açılmıştı.

 

Tebliğ değişikliğinin yayımlandığı gün web sitemiz üzerinden yaptığımız açıklamada G2D'li ilaç içeren reçetelerin Ankara Sosyal Güvenlik İl Müdürlüğü'ne gönderilecek olması nedeniyle binlerce kutu ilaç bedelinin kurum tarafından ne zaman karşılanacağının belirsiz olması konusundaki endişelerimizi dile getirmiştik.

 

Anlaşılan o ki mahkeme süreci devam ederken Sosyal Güvenlik Kurumu alışkanlık haline getirdiği hukuk dışı uygulamalarını sürdürmeye istikrarlı bir biçimde devam etmektedir. SGK ile TEB arasındaki ilaç temin protokolünün 4.3.1. maddesine göre kuruma teslim edilen faturaların teslim tarihinden itibaren en geç 60 (altmış) gün içerisinde incelenerek ödenmesi gerekirken, meslektaşlarımızın ilaç hizmetini sürdürmek pahasına türlü zorluklara katlanarak ek bürokratik işlemlerle SGK'ya fatura ettiği geçici karekodlu reçete içeren ilaç faturalarının bedelleri 60 günlük süre dolmasına rağmen ödenmemiş, meslektaşlarımız mağdur edilmiştir.

 

Sosyal Güvenlik Kurumu'nu hakkımız olan geçici karekodlu ilaç içeren fatura bedellerini bir an önce ödemeye ve eczacı kamuoyunu yazılı olarak bilgilendirilmeye davet ediyoruz.

 

Saygılarımızla.

 

İstanbul Eczacı Odası
Yönetim Kurulu

 

Konu ile ilgili Sosyal Güvenlik Kurumu'na gönderdiğimiz yazı için tıklayınız.
Konu ile ilgili Türk Eczacıları Birliği'ne gönderdiğimiz yazı için tıklayınız.

sgk
geçici
karekodlu
ilaç
içeren
faturaların
bedellerini
ödemeli!
Bu habere ilk yorumu siz yapabilirsiniz...
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir