Medimagazin logo

Literatürde örneği yok: 31 anjiyo yapıldı, 10 stent takıldı

DÖRT çocuk annesi Hatice Kara ilk kalp krizini 1999’da geçirdi. Yaşadığı yer olan Sivas’ta ve Malatya ile İstanbul’da hastane hastane dolaşmaya başladı. Anjiyo, balon, stent uygulamaları peşi sıra geldi.
Mesude ERŞAN
Literatürde örneği yok: 31 anjiyo yapıldı, 10 stent takıldı
Kaynak: HÜRRİYET
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

Bir türlü göğsünde hissettiği ağrılar bitmedi. Kısa yürüyüşler bile zor geliyordu. Sırt üstü yatamıyor, ancak oturarak uyuyabiliyordu. Geçtiğimiz martta geçirdiği kalp krizinden sonra yoğun bakım ünitesine alındı. Orada iki kalp krizi daha geçirdi.  Hastane dolaşmaktan, anjiyolardan bıktı. “Bütün sosyal hayatım bitmişti. Evden dışarı çıkamıyordum. Her sabah ‘ölecek miyim, kalacak mıyım?’ diye düşünerek uyanıyordum. Sanki göğsümde bir kamyon oturuyordu. Evde yalnız kalamıyordum. Her anjiyo, balon, stent sonrası aynı sıkıntıları yaşıyordum. Artık anjiyo olmak istemiyordum” diye anlatıyor o günleri.


Aldığı ilaçlara rağmen balonla açılan kalp damarlarına yerleştirilen stentler her seferinde yeniden tıkanıyordu. Nihayet televizyondaki bir sağlık programında Bakırköy Sadi Konuk Araştırma ve Eğitim Hastanesi Kalp ve Damar Cerrahisi Klinik Şefi Doç. Dr. Ahmet Akgül’ü gördü. Divriği’den atlayıp İstanbul’a geldi. Doç. Dr. Akgül, Kara’yı muayene etti. Kalp damarlarındaki 10 stente rağmen ağrı ve yorgunluk şikayetleri devam ediyordu. Doç. Dr. Akgül, “Stentler konduktan sonra verilen kan sulandırıcılara karşı demek ki direnç geliştirmişti. Şeker hastalığının da etkisiyle yeniden tıkanıyordu. Ameliyata karar verdik” diyor.


LİTERATÜRDE ÖRNEĞİ YOK
Kara’nın iki bacağından alınan damarlarla, 4 kalp damarına by-pass yapıldı. Doç. Dr. Akgül, “Stentler damarlara öyle dizilmiş ki, ameliyat yapmak çok zor oldu. Kadın damarları daha ince. Buna şeker hastası olması da eklenince risk artıyordu. Stentlerden birini çıkardık çünkü damarı bağlayacak yer kalmamıştı. Diğerlerine dokunmadık, aralarında kalan boş yerlere yeni damar yollarını bağladık. Stentler böylece devre dışı kaldı. Hastamızın artık kutu kutu kan sulandırıcı ilaç içmesine gerek yok. Literatürü araştırdım, bu kadar çok anjiyo olan hastaya rastlamadım. Guinness Rekorlar Kitabı’na aday olur bence” diyor.

literatürde
örneği
yok:
31
anjiyo
yapıldı
10
stent
takıldı
Yorum (3)
Uğur kücük
Evet anjio sayısında dünya rekoru bizde ama stentde adamlar almış başını gitmiş :-) İşte makale 67 stentli hasta:A Heart With 67 Stents Rami N. Khouzam, Rajvir Dahiya, and Richard Schwartz J. Am. Coll. Cardiol. 2010;56;1605.
0
Cevapla
Türkay özcan
Sevgili editör; son dönemlerde yer alan makalelerde dikkat çekici olarak kardiyoloji ve stentle ilgili yanlı,yanlış bilgilendirici haberler yapılmaktadır. Stent kötü değildir,hayat kurtarıcıdır tabi endikasyonu olması koşulu ile.Aynı şekilde bypass da uygun endikasyonlarda yapılıyor ise hayat kurtarıcıdır.Unutmayalım ki bypass olamayan bir çok hasta (inop-RCA,CX) mevcut olup,primer anjioplasti en önemli tedavi aracıdır.
0
Cevapla
dr.ppp
O bypass damarlarinin da tikanmayacagini ve hastanin agrisinin gecegini hicc sanmiyorum.....ustelik safen greft.
2
Cevapla
Yorum Yaz
0/300