Medimagazin logo

Eczacılar, ilaç reklamına karşı

Türk Eczacılar Birliği (TEB), ilaçların reklamının yapılmasına izin verilmemesini istiyor.
Eczacılar, ilaç reklamına karşı
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

TEB 37. Dönem 3. Bölgelerarası Toplantısı Çorum'da yapıldı. Toplantıda, 'Seçime Giderken Sağlık, İlaç ve Eczacılık Alanında Akılcı Politikaların Uygulanması İçin Tespit ve Öneriler' başlığıyla hazırlanan bir rapor da açıklandı. Raporda, akılcı ilaç kullanımının yalnızca bir bireyin o anki doğru ilaç kullanma gerekliliği ile tanımlanamayacağı vurgulanırken, şu ifadelere yer verildi:


    "Akılcı ilaç kullanımı, sağlık ve ilaç alanına ilişkin akılcı politikaların belirlenmesi kamu kaynaklarının orta ve uzun vadede en rasyonel olacak biçimde dağıtılması ve bunu sağlayacak sağlık hizmet sunucularının eğitim, istihdam ve hizmet sunma biçimlerinin doğru tanımlanması ile anlam kazanabilir."


    Raporda akılcı ilaç kullanımında dikkat edilmesi gereken noktalar da yer aldı. İlacın bir sağlık danışmanı olan eczacı gözetiminde ve eczaneden alınmasının şart olduğu vurgulanırken, reçeteli ve reçetesiz satılan bütün ilaçların reklamının yapılmaması gerektiğini savunuldu. Eşdeğer ilaç kullanımını artırmaya yönelik tedbirlerin hayata geçirilmesine dikkat çekilirken, teknik ve bürokratik gerekçelerle, hastanın ilaca ulaşımı geciktirilmemesi ve sekteye uğratılmaması tavsiye edildi. Ayrıca sağlık danışmanı olarak eczacı modelinin hayata geçirilmesi de önerildi.

eczacılar
ilaç
reklamına
karşı
Bu habere ilk yorumu siz yapabilirsiniz...
Yorum Yaz
0/300