Medimagazin logo

Bu kongrenin ana dili Kürtçe olacak

Mardin'de 15-17 Mayıs tarihlerinde düzenlenecek kongrenin ana dili Kürtçe olacak
Bu kongrenin ana dili Kürtçe olacak
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

MARDİN  - Mardin'de 15-17 Mayıs tarihlerinde ana dili Kürtçe olan 6. Mezopotamya Tıp Kongresi düzenlenecek.

Kongrenin tanıtım toplantısında konuşan Kongre Başkanı Prof. Dr. Hüseyin Bektaş, Diyarbakır, Almanya ve Irak Kürt Bölgesel Yönetimi'ndeki (IKBY) bir grup doktorun 2008 yılında bir araya gelerek Kürtçe bilimsel kongre düzenleme kararı aldığını kaydetti.

Daha önceki kongrelerin Diyarbakır, Dohuk ve Süleymaniye'de gerçekleştirildiğini ifade eden Bektaş, ana dilin Kürtçe olacağı Mardin'de yapacakları kongrede Türkçe, Arapça, İngilizce'nin de kullanılacağını bildirdi. Bektaş, kongrede Asuri ve Arami dillerinde de ayrı bir oturum gerçekleştirileceğini söyledi. Bektaş, kongrede bu yıl ana temanın enfeksiyon hastalıkları olacağını belirtti.

Artuklu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Serdar Bedii Omay ise çözüm sürecinin getirdiği barış ve huzur ortamında bilimsel ve akademik alanlarda önemli adımlar atıldığını belirterek "Geçen 4 yıl içerisinde inanılmaz işlere imza atıldı. Akademik alanda ülkemizin ilk Yaşayan Diller Enstitüsü, namı diğer Kürt Enstitüsü kuruldu. Bunun içerisinde Süryanice ve Arapça bölümleri de var. Mezopotamya Tıp Kongresi'nin dilinin Kürtçe olması önemlidir" diye konuştu.

Yaşayan Diller Enstitüsü Müdürü ve Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Kadri Yıldırım ise dil ile özgürlük arasındaki bağıntıya dikkati çekerek özgürleşen dillerin kendilerini hızlı bir şekilde onardıklarını söyledi.

Kongrenin, Türk Tabipler Birliğinin yanı sıra Mardin Artuklu Üniversitesi, IKBY'deki Kürdistan Tıp Derneği, Almanya Hanover Üniversitesi Tıp Fakültesi Cerrahi ve Organ Nakli Anabilim Dalı, Amerika John C. McDonald Regional Transplant Center, Willis-Kinghton Health System Louisiana USA ve World Surgical Fundation Louisiana USA'nın desteği ile gerçekleştirileceği bildirildi.

bu
kongrenin
ana
dili
kürtçe
olacak
Yorum (14)
drovuz
yapın yapın, sizde eksik kalmayın
0
Cevapla
murat
kürtçe de Türkçe gibi temiz bir dildir. her alanda kullanılması gerekir. fakat İngilizcenin evrensel dil olduğu unutulmamalı ve bence türkiyede Türkçeden önce İngilizce öğretilmelidir.
0
Cevapla
altay
kongrenin ana dili olmaz. normalda bu gibi durumda 'kongre dili' ya da çok zorlarsanız 'kongrenin resmi dili' denir ama asla ve asla 'kongrenin ana dili' denmez. kongrenin anası mı var ki dili olsun. maksat kafa karıştırmak. diyarbakır'da da yapıldı sonra baktılar kimse kimseyi anlamıyor, Türkçeye döndüler. başlıktan anlaşılıyor zaten 'mezopotamya tıp kongresi', kongre tıb mezopotamya!.... kolay gelsin tıp dünyasına müthis katkı sağlayacak sunumlar kongrenin ana(!) dilinde sunulur..bütün böylece dünya öğrenir..
0
Cevapla
Selin
TTB nin gözü aydın.Zira kendine iş edindiği ana meseledir.
0
Cevapla
Dr.Cevdett
Türkçe simultane tercüme olursa katılırız. ABD, Almanya destekli kongre olması da ilginç.
0
Cevapla
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir