Medimagazin logo

Bakanlık ilaç fiyat döviz kurunu bir an önce güncellemeli

Tüm Eczacı İşverenler Sendikası (TEİS) Genel Başkanı Nurten Saydan, sahte ilaca karşı vatandaşların ilaçları mutlaka eczaneden alması gerektiğini ifade ederek, eczanelerde sahte ilacın olmayacağını söyledi.
Bakanlık ilaç fiyat döviz kurunu bir an önce güncellemeli
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

ANKARA-Saydan, yanlış fiyatlandırma politikası yüzünden birçok ilacın piyasadan çekilmeye başlandığını, bunu fırsata çevirenlerin de merdiven altında üretim yaparak, eczane dışında ilaç satmaya başladığını belirtti.

 Tüm Eczacı İşverenler Sendikası (TEİS) Genel Başkanı Ecz. Nurten Saydan, sahte ilaç operasyonunda Türkiye'de bulunması zor olan kanser ilaçlarının sahtelerinin yakalanmasına ilişkin AA muhabirine yaptığı açıklamada, vatandaşların ilaçları eczaneden alması uyarısında bulundu.

 TEİS olarak, merdiven altı üretilen sahte ilaçların piyasaya kontrolsüzce sürülmesinden şikayetçi olduklarını belirten  Saydan, "Eczanelerde sahte ilaç satılmaz" dedi.

-"İlaçların bulunabilir olması önemli"

Türkiye'nin eczacıları olarak ilaç fiyatlarının uygun fiyatta olmasının tercihleri ve arzuları olduğunu ifade eden Saydan, ama ilaçların bulunabilir olmasının her şeyden önemli olduğunu vurguladı.

Saydan, "Defalarca belirttiğimiz gibi ilacın fiyatını olabileceğinden de ucuzlatınca bu tip olaylarla karşılaşma oranımız artacak, halk sağlığı telafi edilemez zararlara uğrayacaktır. Yanlış fiyatlandırma politikası yüzünden birçok ilaç piyasadan çekilmeye başlandı. Durum böyle olunca bunu fırsata çevirenler bulunmayan ilaçları merdiven altında üreterek çeşitli şekillerde eczane dışında satmaya başladılar. Çaresiz kalan hastalar da, sağlıklarını doğrudan tehdit eden bu yöntemle ilaçlarına ulaşmaya çalışıyorlar" değerlendirmesinde bulundu.

  İlaçta sahteciliği düşünmenin bile insanı rahatsız ettiğini belirten Saydan, "Çünkü doğrudan insan sağlığıyla ilgili bir konu olduğu için bunu yapanları cinayetle suçlamak bile çok ağır bir yaklaşım olmayacaktır" dedi.

Türkiye'nin tek sağlık otoritesinin Sağlık Bakanlığı olduğuna işaret eden Saydan, bir ürüne ilaç şekli (kapsül, draje, ampul, şurup) verilmişse üretim ve satış için izin alınacağı yerin Sağlık Bakanlığı, vatandaşa satılacağı yerin de eczaneler olduğunu kaydetti. Sahte ilaçların kullanılmasının, farklı hastalıklara yol açması ve hatta ölümle sonuçlanabilecek kadar ciddi sonuçlar yarattığına işaret eden Saydan, şöyle devam etti:

"Bazı sahte ilaçlarda toksik maddeler bulunmaktadır. Bu toksik maddeler sahte ilaç üreticisinin ilaçlardaki tadı da taklit ederek gerçekmiş havası vermeye çalışmasından kaynaklanmaktadır. Global sağlık otoriteleri dünyada sahte ilaçların sebep olduğu birçok ölüm ve hastalık vakası olduğunu belirtmektedir.  Halk sağlığı çok önemli bir konudur. İlaç ise halk sağlığı açısından olmazsa olmaz bir üründür. Bir hasta olarak ülkenin en güzel hastanelerine gidip, en iyi doktorlarına muayene olabilirsiniz. Ama tedavi olmak için ilaç kullanmak zorundasınız."

-"Bakanlık ilaç fiyat döviz kurunu bir an önce güncellemeli"

 Vatandaşların sahte ilaç konusunda daha dikkatli olması ve ilaçlarını mutlaka eczanelerden alması gerektiğini belirten Saydan, Sağlık Bakanlığının da  ilaç fiyat döviz kurunu bir an önce güncelleyerek ilaçları bulunabilir ve ulaşılabilir hale getirmesi gerektiğini vurguladı.

bakanlık
ilaç
fiyat
döviz
kurunu
bir
an
önce
güncellemeli
Bu habere ilk yorumu siz yapabilirsiniz...
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir